Monnikenberg, Vereniging tot Behoud van Anna’s Hoeve gaat naar de rechter

PERSBERICHT

13 juli 2021    

Danny van Kooi & Jelle Harder

Monnikenberg, Vereniging Anna’s Hoeve gaat naar de rechter

De Vereniging tot Behoud van Anna’s Hoeve e.o. (VBAH) is het niet eens met een besluit van Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Holland en stapt naar de rechter. GS wil het weiland en de akker op landgoed Monnikenberg bij Hilversum afgraven met een diepte van 100-140 cm om er een nat heideveld van te maken. De VBAH is hier tegen, er is geen enkele noodzaak dat te doen, de feiten hiervoor ontbreken. De VBAH wordt daarbij gesteund door de Stichting Natuur en Landschap het Gooi, Dassenwerkgroep Utrecht ’t Gooi, Werkgroep Roofvogels Nederland en Stichting NatuurAlert Nederland.

Eind 2020 heeft de VBAH een zienswijze ingediend bij de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied, in feite GS. Van de zienswijze heeft GS zich helemaal niets aangetrokken; op geen enkel punt is zelfs een reactie gegeven. Volgens GS is er sprake van een zwaarwegend maatschappelijk belang en gaat daarom de gevraagde ontheffing voor het afgraven gewoon door. Na de zomer moet het graafwerk beginnen. De VBAH heeft inmiddels een beroepschrift naar rechtbank gestuurd.

Een nat heideveld zou nodig zijn voor de juiste werking van de natuurverbinding Corridor De Groene Schakel. Deze Corridor is de verbinding vanaf Anna’s Hoeve via het nieuwe ecoduct over de spoorlijn naar de faunatunnel onder de A27 en verder richting Lage Vuursche.

Om de goede werking te bepalen worden zogenaamde ‘doelsoorten’ benoemd, zoals ree, das, boommarter, kamsalamander, heivlinder, heideblauwtje. In het beroepschrift legt de VBAH duidelijk uit dat de vastgestelde doelsoorten niet afhankelijk zijn van een nat heideveld op afstand van Corridor De Groene Schakel. Dassen, een van de doelsoorten, zullen juist verdwijnen omdat hun hoofdvoedsel, regenwormen, op het weiland te vinden zijn. Andere natte heidevelden zijn in de directe omgeving ook niet aanwezig en passen niet in dit eeuwenoude landgoed, aldus de VBAH.

De VBAH benadrukt dat het beroepschrift duidelijk aantoont, dat voor het afgraven van weiland en akker geen enkele dwingende noodzaak van groot maatschappelijk belang is, zoals vanwege de volksgezondheid of het natuurbelang.  Er zijn geen feiten en onderzoeken die aangeven dat zonder afgraven, de Corridor niet of onvoldoende zou werken. Omdat de dwingende noodzaak niet vaststaat ontstaat gemakkelijk het beeld dat deze handelwijze puur uit commerciële motieven in werking is gezet. De af te graven grond wil de provincie namelijk gebruiken voor de aanleg van grondwallen langs de HOV busbaan. De VBAH stelt vast dat grond ook van elders verkregen kan worden, het geld ervoor staat op de provinciale begroting.

De VBAH is van oordeel dat afgraven van weiland en akker grote schade toebrengt aan de vele waardevolle belangen die er zijn op het gebied van geologie, ecologie, cultuurhistorie en landschap op landgoed Monnikenberg.

Het besluit van GS heeft niet alleen betrekking op ontgraven van weiland en akker in Monnikenberg maar ook graafwerk voor poelen en delen van bestaande oevers in Anna’s Hoeve.

Tenslotte vraagt de VBAH in het beroepschrift de rechtbank de afgravingen van weiland en akker op de Monnikenberg uit de ontheffing te schrappen.

Voor de redactie

Klik hier voor het gehele Beroepschrift van de VBAH

Nadere informatie is verkrijgbaar bij:

Geschreven door

Laatste nieuws

Vereniging tot Behoud van Anna’s Hoeve duikt in hoge waterstanden van Hilversum-Oost
2 januari 2025door
20241222 Nieuwsbrief en de beste wensen
22 december 2024door
Zaterdagportret Jelle Harder
16 november 2024door
Kies uw kunstwerk voor de woonwijk Anna’s Hoeve
27 september 2024door
Herinnering ALV 18-06-2024
15 juni 2024door
40 jaar knokken voor natuurgebied Anna’s Hoeve
19 april 2024door
20240317 Nieuwsbrief – Wij vieren feest!!!!
17 maart 2024door
Waterral in Anna’s Hoeve!!
6 februari 2024door
Fijne feestdagen en een gezond 2024!
21 december 2023door
De nieuwe Koerier is uit
28 november 2023door
Feestelijke opening Groene Schakel
20 september 2023door
Uitnodiging Opening Groene Schakel – Nieuwsbrief 16 september 2023
16 september 2023door
Op de schop
4 juli 2023door
Nieuwe weg bij Anna’s Hoeve ‘soort pretpark’
8 juni 2023door
Excursies naar de natuurverbinding bij Anna’s Hoeve!!
27 april 2023door
Kees van Vliet 10 jaar coördinator Bosploeg
26 april 2023door
Bevriezen biedt kansen
27 maart 2023door
Afsluiting fietspad en Weg over Anna’s Hoeve (bericht van de provincie)
27 februari 2023door
Herinrichting Anna’s Hoeve van start (bericht van de provincie)
17 februari 2023door
Teken petitie tegen 40 meter hoge antenne!!!
2 februari 2023door